Ε Λ Λ Η Ν Ι Κ Η   Δ Η Μ Ο Κ ΡΑ Τ Ι Α

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Ν.ΚΟΖΑΝΗΣ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΙΑΝΗΣ

Το Γυμνάσιο Αιανής στηνΚαισάρεια της Καππαδοκίας

Αντιπροσωπεία του Γυμνασίου Αιανής Κοζάνης βρέθηκε την περασμένη εβδομάδα στην Καισάρεια της Καππαδοκίας στην Τουρκία, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος  ανταλλαγής μαθητών Erasmus+, Δράση KA229/’Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών’, με τίτλο “Food Ethos Course – Μάθημα Ηθικής Σχολικής Διατροφής”, το οποίο επιχορηγείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω του Ι.Κ.Υ.

Η στρατηγική σύμπραξη πραγματοποιείται σε συνεργασία με σχολεία-εταίρους από την Ισπανία, την Τουρκία, την Κύπρο και την Σλοβακία, ενώ η Ελλάδα είναι ο συντονιστής όλου του προγράμματος με δύο σχολεία-εταίρους, το Γυμνάσιο Αιανής Κοζάνης και το ΓΕΛ Βελεστίνου. Η χρονική διάρκεια του προγράμματος είναι δύο έτη (2018 – 2020).

Στο πολυμερές Project ανταλλαγής μαθητών του Erasmus+, ο κύριος στόχος είναι να ανακαλύψουν οι μαθητές την υγιεινή διατροφή στο σχολείο, καθώς: α) η διατροφή και η παιδεία είναι έννοιες που σχετίζονται μεταξύ τους, β) δεν είναι τυχαίο το λυπηρό γεγονός ότι η Ελλάδα είναι στην κορυφή της παιδικής παχυσαρκίας στην Ευρώπη, υιοθετώντας στην εφηβεία νέες παγκόσμιες διατροφικές συνήθειες που απομακρύνονται από τις παραδοσιακές και πιο υγιεινές τροφές της χώρας και του πολιτισμού μας, γ) η ζωτική επιστήμη της Υγιεινής Διατροφής θα πρέπει να αποτελεί μάθημα ίσης αξίας, τόσο για το σώμα, το μυαλό και την υγεία τους, όσο και για τη ζωή τους γενικά.

Η συμμετοχή του σχολείου στο πρόγραμμα αυτό θα δώσει την ευκαιρία στους μαθητές να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα και να ανακαλύψουν νέους ενδιαφέροντες τρόπους μελέτης της διατροφής, ένα μάθημα που θα πρέπει να διδάσκεται στα σχολεία, μέσα στο συνεργατικό, διαπολιτισμικό περιβάλλον ενός Ευρωπαϊκού προγράμματος.

Η πρώτη συνάντηση πραγματοποιήθηκε μεταξύ 25-30 Νοεμβρίου 2018 στο Yahya Kemal Beyatli Ortaokulu στο Καϊσερί της Τουρκίας, ενώ η δεύτερη είναι προγραμματισμένη να γίνει στην Αιανή στα μέσα του Φεβρουαρίου.

Τζήμκας-Δακής Χρήστος

ΠΕ78 Κοινωνικών Επιστημών