planitis giΜια ακόμα διάκριση για το Γυμνάσιο Αιανής και τη δυναμική που διαθέτει σε τομείς που ενδεχομένως για πολλούς να θεωρείται ότι αυτή η δραστηριοποίηση κινείται στο περιθώριο της καθημερινότητας, ωστόσο κατ? ουσίαν είναι απόλυτα δημιουργική και γόνιμη, καθώς στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των παιδιών και την παροχή σ? αυτά μιας παιδείας που σέβεται την έννοια του ανθρώπου και την υπόσταση του περιβάλλοντος.

Πρόκειται για τη βράβευση των μαθητών Δημοτικού και Γυμνασίου, οι οποίοι συμμετείχαν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής του Δικτύου Μεσόγειος SOS με θέμα: «Πλανήτης Γη: το κοινό μας σπίτι...».  Οι μαθήτριες του σχολείου μας Κύρινα Στυλιανή, Μπούλη Μαρία, Παπακωνσταντίνου κατέκτησαν το 1ο βραβείο στην κατηγορία Ομαδικό Γυμνασίου.

Τα βραβεία απονεμήθηκαν σε ειδική τελετή που έγινε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μετρό Συντάγματος παρουσιάστηκαν οι βραβευμένες δημιουργίες των μαθητών απ? όλη την Ελλάδα, οι οποίες επιλέχτηκαν ανάμεσα σε 2.500 συνολικά συμμετοχές. Την κριτική επιτροπή αποτελούσαν διακεκριμένες για την προσφορά τους προσωπικότητες των γραμμάτων και των τεχνών.

Πατήστε εδώ για να δείτε τα βραβευμένα έργα διαγωνισμού καλλιτεχνικής δημιουργίας, στο πρόγραμμα "Πλανήτης Γη: το κοινό μας σπίτι", ο οποίος έλαβε χώρα το σχολικό έτος 2009-2010.

gimnasio aianis